Jak uzyskać efekt kamienia na ścianie?
Ściany wykończone naturalnym, szlachetnym kamieniem zawsze wyglądają luksusowo i estetycznie. Nigdy nie wychodzą także z mody. Kamień to materiał niezwykle trwały, odporny na uszkodzenia i zmienne warunki otoczenia. Nie należy on jednak do najtańszych surowców budowlanych, dlatego coraz częściej na jego miejsce z powodzeniem stosuje się, wyglądające równie okazale, a wręcz do złudzenia przypominające naturalny kamień, materiały zastępcze. Jakie to materiały? Czym się charakteryzują?
Ściana jak z kamienia
Efekt kamiennej ściany z łatwością uzyskasz, decydując się na przykład na wyłożenie jej imitującymi kamień płytkami. W zależności od tego, jaki konkretnie efekt chcesz zobaczyć na swojej ścianie, możesz zamontować płytki ceramiczne, gresowe, gipsowe lub betonowe. Ceramiczne i gresowe świetnie naśladują wygląd trawertynu, marmuru, piaskowca lub granitu; mogą także służyć do tworzenia wymyślnych „kamiennych” mozaik. Panele gipsowe doskonale sprawdzą się jako imitacja wapieni oraz kamieni łupanych z piaskowca. Jeśli planujesz zamontować je w kuchni lub łazience, nie zapomnij o impregnacji.
Piękne, urozmaicone okładziny na ścianę uzyskasz także, korzystając z płytek betonowych. Odpowiedni dobór ich kształtu i faktury pozwoli na dokładne odtworzenie niuansów koloru i struktury naturalnego kamienia. Hydrofobowe i odporne na promieniowanie słoneczne płytki betonowe nadają się zarówno do wykończenia ścian wewnętrznych, jak i zewnętrznych. We wnętrzach sprawdzi się również modny w ostatnich latach beton dekoracyjny. Przy jego pomocy można wykończyć nie tylko ściany, lecz także podłogi, sufity i kominki.
Alternatywą dla wykładania ścian płytami czy panelami jest pokrycie ich powierzchni specjalnym tynkiem strukturalnym lub dekoracyjną farbą. Tynk strukturalny imitujący kamień zawiera w swoim składzie jego pokruszone fragmenty. Mogą to być drobiny granitu, piaskowca, wapienia czy marmuru. To właśnie dzięki nim możliwe jest uzyskanie efektu kamiennej ściany. Dodaje się je także do farb dekoracyjnych, lecz te mogą zawierać również domieszki innych materiałów strukturyzujących powierzchnię ścian. Aby na ścianie pojawił się efekt kamiennej struktury często konieczne jest nałożenie kilku warstw dekoracyjnej farby.